Inkontinence u dětí

Inkontinence u dětíInkontinence postihuje v 15-20 % děti pětileté a poté děti v období puberty okolo 15. roku. Téměř vždy představuje sociální a psychologický problém, jak pro samotného jedince, tak i jeho rodiče. Dnes je totiž jeden z nároků kontinence dítěte pro přijetí do mateřských školek. Samotné děti jsou více plaché, mají nižší sebevědomí a uzavírají se do sebe. Pokud se noční pomočování děje pravidelně, je nejlepším řešením vyhledání odborné pomoci u pediatra nebo následně u urologického lékaře.

 

Dětský močový měchýř a svěračový systém dozrává až ve věku 4 let. Prakticky již od novorozeneckého období je dítě zvyklé močit ve spánku, protože většinu dne prospí. Postupem věku, kdy již spí méně, se učí močit pod vědomou kontrolou.

 

Pokud se tedy s vaším dítětem k lékaři vydáte, důkladně dítě pozorujte, kdy k úniku dochází, v jakém množství, zda jej močení nepálí. To budou první otázky, na které se vás lékař zeptá. Je potřeba okamžitě vyloučit vývojové vady ledvin, močového měchýře nebo genitálu. Dále lékař prohlédne v rámci fyzikálního vyšetření zevní genitál, provede rozbor moči a budete zaznamenávat pitný a mikční protokol.

 

Léčba je poté zaměřena na konkrétní problém. Farmakologická formou diuretik. Úpravou pitného režimu, kdy dítě pije pravidelně během dopoledne, odpoledne a po 18. hodině pije jen minimálně. Také ve vhodné, dítě natrénovat na pravidelnou mikci po 2-3hodinách. Novým způsobem v léčbě je budící alarm, který zazvoní v momentě úniku moči a dítě s močením pokračuje na WC. Tato metoda je rozšířená především v USA. Doporučené jsou samozřejmě cviky na posílení pánevního dna.