Inkontinence u mužů

Inkontinence u mužůPokud je inkontinence u žen a dětí psychologickým problémem, tak u muže je přímo tabuizujícím. Jedná se o obzvlášť choulostivé téma, které je dlouho odkládané. Příčiny jsou pochopitelně jiné než u žen. Inkontinence trápí zejména muže při hyperplazii prostaty, zánětech močových cest, po operacích ve spodní třetině břicha a u mladších ročníků zejména při poraněních míchy.

Močová inkontinence po odstranění prostaty je však na prvním místě, a proto jsou žádané kontroly urologem. Problémy s inkontinencí jsou téměř normální po této operaci, ale po zhruba čtyřech měsících by se měl problém řešit. Postupně by měla inkontinence ustávat mezi 6-12 měsícem po operaci zbytnělé prostaty. Ještě před samotnou operací by měl být pacient edukován o pánevním cvičení a na samotnou přípravu možného úniku moči. Předcházíme tak psychickému drilu způsobeného hyperaktivním močovým měchýřem i inkontinencí.

Léčba je v prvním roce konzervativní. Pomocí medikamentů a fyzioterapie se dá inkontinence odstranit. Pouze u 4% přetrvává. Cvičení pánevního dna v koaktivitě se svěrači, svaly dlouhodobě posílí a zajistí pevnost proti nechtěnému úniku. K léčbě se může použít také elektrostimulace, která v pravidelných intervalech svaly aktivuje a poté relaxuje.

Operační řešení přichází na řadu při velmi častých inkontinencí během dne i noci. Nejčastěji se používá implantace kolagenu pod sliznici močové trubice. Metoda je velice šetrná a umožňuje volný průtok moči, zároveň však působí na průsvit sliznice. Tato technika však není definitivní a je nutné ji po čase opakovat. 

Než inkontinenci vyléčíte, doporučujeme používat vložky pro muže.