Inkontinenční pomůcky

Pro jakou inkontinenční pomůcku sáhnout, záleží na typu inkontinence a na její síle. Existuje řada inkontinenčních pomůcek. Sami  však nerozhodujte o tom, co je pro vás nejvhodnější a předem navštivte vašeho lékaře nebo přímo urologa, který vám sám doporučí, jaký typ pomůcky používat.

Existuje řada inkontinenčních pomůcek. Od kalhotkových plen, přes inkontinenční vložky, absorpční kalhotky, plenkové kalhotky, vložné pleny, absorpční podložky nebo existují jiné pomůcky, které jsou určeny pro prevenci či snížení problémů s inkontinencí.

Snad největším výrobcem a distributorem v České republice inkontinenčních pomůcek je TENA, která vyrábí produkty pro muže, ženy i děti ve všech věkových kategoriích.

Seznam inkontinenčních pomůcek:

Inkontinenční vložky pro ženy

Tena Lady normal

Inkontinenční vložky pro muže

Vložky pro muže

Natahovací absorpční kalhotky

Natahovací absorpční kalhotky

Plenkové kalhotky pro dospělé

Tena Pants Plus

Vložné pleny pro dospělé

Vložné pleny pro dospělé

Inkontinenčí podložky

Inkontinenční podložka

 

Jaké pomůcky na posílení svalstva pánevního dna?

Tena Lady NormalPro lepší podporu svalů malé pánve můžeme využít řadu pomůcek, které se zavádí přímo do pochvy. Jedná se o vaginální kuželky nebo Venušiny kuličky. Tyto pomůcky se vkládají na 5-10 minut, 2x denně. V začátcích terapie se doporučují lehčí pomůcky, které zvládnete udržet, později volíte těžší. Opět začínejte nejprve v lehčích pozicích vleže na zádech a až později přecházejte do sedu, stoje. Nejnáročnější je udržet kuličky při chůzi do schodů.

V první řadě je dobré se obrátit na svého gynekologa případně urologa, který by Vám měl pomůcku doporučit. Nejlepším řešením je pokud se vám podaří natrefit na fyzioterapeuta, který by vás s pomůckou naučil cvičit.

Kegel8 - je u nás nejoblíbenější pomůckou, která se využívá nejenom při léčbě inkontinence, ale také při zlepšení sexuálního prožitku. V sadě najdete 3 různě velké tonizéry. Začíná se cvičit s největším, a postupně přecházíte k užšímu. Tonizér se zavádí do pochvy, kde jej sílou svalů stiskáte a povolujete. Pomůcka by měla být před každým cvičením hygienicky očištěna.

Cena: okolo 1000 Kč

Aquaflex - další pomůcka ve tvaru kužele, do kterého si vložíte různě těžké závaží. Aquaflex zavedete podobně jako tampon. Začínáte s lehčím závažím a postupně zkoušíte pracovat s těžším a těžším závažím. Kromě posílení pánevního dna se vám také zlepší držení celého těla. Problémy s inkontinencí by se měly zlepšit během 12-ti týdnů.

Cena: okolo 1000 Kč

Elektrostimulační pomůcky

Při léčbě těžších inkontinencí nebo při nejistotě při samotném cvičení, je možno zvolit elektostimulační stroje (Pericalm) v kombinaci s intravaginalní stimulační sondou (Periform). Do pochvy si zavedete sondu, která pak v kombinaci s přístrojem generuje pravidelné impulzy, které tonizují svaly a zabraňují tak jejich ochabnutí. Tato pomůcka je vhodná pro fyzioterapeuty a jejich individuální terapie, pro laika bude pro první užití složité.

Cena:

Stimulační přístroj: 3000 Kč

Stimulační sonda: 700 Kč

Jednorázové absorpční pomůcky

Při léčbě inkontinence je nutné používat inkontinenční pomůcky, které vám zaručí pocit bezpečí. Není vhodné používat klasické dámské vložky, protože mají nižší savost a také nepohltí zápach. Jejich svrchní díl je pokryt superabsorbentem, takže budete mít pocit suchosti, jsou prodyšné a vyrábí se pro ženy i muže.

Pomůcky seženete v lékárnách nebo na internetu, kdy můžete při větším nákupu mít také slevu. Inkontinentní vložky jsou vhodné při léčbě I. stupně inkontinence. U II. stupně jsou vhodné pleny, které se dále dělí podle úniku moče na 1600, 1800, 2600 ml. U III. Stupně jsou praktické kalhotkové pleny, které dobře drží a jsou vhodné pro aktivní pacienty. U imobilních pacientů volíme spíše zalepovací plenky a jednorázové podložky na lůžko.