Léčba inkontinence

Skutečným problém inkontinence nebývá samotný únik moči, ale spíše psychologický stav pacienta. Lékaři jsou schopni inkontinenci ve většině případů odstranit, ať už farmakologickou nebo chirurgickou cestou. Nicméně ostych, který tato problematika přináší, je mnohdy silnější a pacienti si o pomoc nedokáží říct.

Aby bylo možné inkontinenci léčit, je potřeba se odhodlat k lékaři opravdu jít. Čím dříve půjdete, tím dříve se s problémem vyrovnáte. Léčba inkontinence je vždy zaměřena na řešení konkrétního problému, které následuje ihned po důkladném vyšetření urogynekologem nebo urologem. V první řadě volí lékař typ inkontinence a dle něho pak léčbu. Buďto lze s inkontinencí bojovat klasickou konzervativní léčbou nebo pokud je problém závažnějšího rázu, volí se operativní léčba.

I s těmito problémy se dá žít komfortně. V dnešní době se vyrábějí různé druhy inkontinenčních pomůcek, které díky svému anatomickému tvarování a diskrétností dobře sedí jak mužům, ženám, tak i dětem.

Co Vás čeká u lékaře

V první řadě si zajděte ke svému praktickému lékaři. Základních vyšetření je celá řada. Je nutné odhalit pravou příčinu, která je podstatná pro léčbu. Promyslete si:

 • jak často moč uniká?
 • za jakých okolností?
 • přes den nebo v noci?
 • pociťujete při močení nepříjemné pocity nebo pálení?
 • nosíte inkontinentní pomůcky?

Vyšetření musí být důkladně, a to včetně vyšetření genitálií. Je nutné vyloučit tlak nádoru na močový systém, zaklíněná stolice nebo slabé urogenitální reflexy. Podstatnou informaci nese také nedávné prodělané onemocnění nebo operace v oblasti dutiny břišní. Lékař vám jistě provede tzv. Stresový test. Ve fázi úplné relaxaci vás vyzve k silnému zakašlání a poté zkontroluje množství uniklé moči. Nezbytné je také laboratorní vyšetření moči, krve, případně urodynamické vyšetření, které kontroluje průchodnost močových cest.

Konzervativní způsob léčby

Farmakologická léčba

 • Farmakologická - léky se předepisují na urgentní inkontinenci. Dokáží tlumit hyperaktivní stahy močového měchýře a oddálit tak rychlou potřebu močit. Jsou pouze na lékařský předpis.
 • Cvičení svalstva pánevního dna - terapie posilování svalů pánevního dna se doporučuje při každém typu inkontinence a výrazně zvyšuje efekt léčby. Cviky by se měly provádět několikrát denně na začátku 60 stahů denně až na 300 stahů svěračů denně. Technik je mnoho a fyzioterapeutických přístupů také. V popředí jsou Kegelovy cviky a cviky zaměřeny na samostatnou aktivaci svalů pánevního dna a úprava držení těla. Dále zde spadá také elektrostimulace, a využití pomůcek - konusy nebo kuličky, které opět posilují oslabené svalstvo.
 • Využití inkontinenčních pomůcek - nejedná se přímo o léčbu inkontinence, ale spíš o celkovou pohodu nemocného, který tak nemá nepříjemné pocity spojené s únikem moči. Pacient si pak volí dle stupně inkontinence a vlastní mobility: vložky, plenky, kalhotky.

Operační možnosti

Operační léčba inkontinence

 • Operační léčba představuje definitivní řešení léčby inkontinence. Je vhodná pro jedince s anatomickými anomáliemi nebo při selhání všech způsobů konzervativní léčby.
 • Moderním způsobem operace u žen je vložení polypropylenové pásky pod močovou trubici. Dojde tak k výhodnějšímu postavení močové trubice vůči močovému měchýři a nedochází k nechtěnému úniku. Tento výkon je vhodný pro pacientky se stresovou inkontinencí (tedy při úniku během kašle, kýchnutí, chůzi do schodů…). Doba hospitalizace je 2-3 dny a pacientka po něm může okamžitě močit. Tento výkon není vhodný pro ženy, co plánují těhotenství.
 • U urgentní inkontinence se k operaci přistupuje jen vzácně. Pouze v krajních situacích se volí denervace močového měchýře.

Velké procento lidé lidí zažívá lehkou inkontinenci. Je důležité problém neignorovat, neboť se může stav během pár let mnohonásobně zhoršit. Nepokoušejte se léčit doma, ale navštivte odborného lékaře, který Vám diagnostikuje stupeň inkontinence a předepíše správnou léčbu. 

Často se stává, že muži kolem padesáti let trpí asymptomatickým zvětšením prostaty a právě únik moči může být jediným příznakem, který může naznačovat změny v dolních močových cestách.

men 2